הפרעות שינה בגיל השלישי

בגיל השלישי איכות השינה יורדת. הקשיש לא תמיד מצליח לישון שינה רצופה. לפעמים הוא יישן בלילה אך יתעורר מספר פעמים. לפעמים יהיה קושי לקשיש להירדם. במאמר נבין מהו מעגל הקסמים של חוסר בשינה הנוצר בגיל השלישי ונציע הצעות כיצד לשבור את מעגל הקסמים שנוצר ולסייע למבוגר לישון טוב יותר.
בעיות שינה בגיל השלישי

מעגל קסמים בגיל השלישי

לפעמים נוצר בגיל השלישי מעגל קסמים: בגלל בעיות רפואיות מסוגים שונים נוצרת הפרעות שינה אצל הקשישים. אבל הפרעות השינה רק מחריפות את הבעיות הרפואיות של הקשיש. אילו דרכים יסייעו לקשיש לצאת מהמעגל קסמים?

חשוב לבדוק האם הקשיש נוטל כדור מעורר

לפעמים הפרעות השינה של הקשיש נוצרות בגלל תרופות מעוררות. ישנם סוגים שונים של תרופות למחלות ובעיות. לפעמים הרופא ירשום כדור שתופעות הלוואי שלו גורמות לערנות ושיבושים בשינה של הקשיש.  לכן יש לבדוק היטב את התרופות אותן נוטל הקשיש. במידת הצורך, יש לגשת אל הרופא ולבקש להחליף את הכדור המעורר בכדור אחר.

קשישים פעילים יותר - נרדמים טוב יותר

לקשישים פעילים יהיה קל יותר להירדם בלילה ולישון שינה טובה ועמוקה יותר. ככל שהגוף עסוק יותר בפעילות מוטורית, כך ההרדמות תהיה קלה יותר.

זמני השינה המומלצים - ללכת לישון מוקדם, ולקום מוקדם

בגיל השלישי מומלץ ללכת לישון מוקדם ולקום מוקדם, אך לא כדאי ללכת לישון מוקדם מדי. השעה הכי מתאימה למבוגרים בגיל השלישי בשביל הרדמות היא שמונה בערב, ולכן גם אם המבוגר עייף מאוד בשעה שש בערב, עליו להחזיק ער וללכת לישון בשעה שמונה. אם מבוגרים הולכים לישון שנת לילה בשעה מוקדמת מדי, הם יקומו בשעה מוקדמת מדי לפנות בוקר. הקימה בטרם עת  בשעות הבוקר עלולה לגרום לעייפות ותפקוד לקוי בכל היום.

האם מומלץ למבוגר לישון שנת צהריים?

כאשר המבוגר סובל מהפרעות שינה, מומלץ למבוגר לישון שנת צהריים קצרה. שנת צהריים ארוכה עלולה לשבש לו את שנת הלילה. לא מומלץ ששנת הצהריים תהיה יותר משעה עד שעתיים. כאשר המבוגר ישן שנת צהרים, חשוב שיתעורר בשעה 4 אחר הצהריים, על מנת שלא יהיה לו קושי להירדם בלילה.

איך נלחמים בהפרעות השינה שיש למבוגר?

גם אם הקשיש סובל מהפרעות שינה, הוא יכול למנוע החרפה של הפרעות השינה. על הקשיש לשדר לגוף שבלילה ישנים. לכן, אם הקשיש מתעורר כמה פעמים במהלך הלילה, עליו לנוח במיטה החשוכה.

כאשר הקשיש קם, מסתובב ופעיל במהלך הלילה, נוצר מעגל הקסמים. ההסתובבות באמצע הלילה משדרת לגוף שהלילה הפך ליום, וכך הפרעות השינה של הקשיש הולכות וגוברות. אולם, כאשר הקשיש נח בתוך המיטה בלילה גם אם הוא ער, לגוף נוצר שדר שלילה ובלילה צריך לישון. קשישים שנחים בלילה במיטה, גם אם הם ערים, משדרים לגוף שצריך לישון. ואכן, פעמים רבות הם יצליחו בסוף להירדם.

מדוע לא בריא למבוגרים לישון לבד בלילה?

פעמים רבות מבוגרים שישנים לבד בלילה מפתחים חרדות. לרוב יהיו אלו חרדות מפני גנבים. לכן כדאי מאוד שהמבוגרים לא ישנו לבד. אפשר לעשות תורנויות בין בני המשפחה. אם לא מתאפשר, אז אפשר לארח באופן קבוע סטודנטית. עצם הימצאות הסטודנטית בדירה, מביאה רוגע ושלווה לקשישים.

איך משפיעות תרופות לשינה על הקשישים?

במתן תרופות לשינה עבור קשישים יש גם סיכונים. כדור השינה לא יוצר שינה עמוקה. הכדור אינו מביא לשינה עמוקה. הכדור יסייע לקשיש לישון שינה שטחית בלילה. אבל הכדור יכול לגרום בשעות היום לסיכון בנפילות.

דר אבירם

דר אבירם

דר אבירם, נושם וחי אינטרנט, אוהב לכתוב, אוהב את פיקסל (הכלב) ואוהב לטייל איתו בטבע. חוף הים הוא המקום המועדף.

תגובות למאמר

הרשמה לעידכונים

פרטיותך חשובה לנו ופרטיך בטוחים איתנו.